Vyhľadať

Do prvého kola Rastlinnej výzvy sa zapojilo vyše 1500 ľudí.

Viac ako 1500 ľudí sa rozhodlo pomôcť životnému prostrediu zmenou svojho stravovania. Rastlinná výzva Jem pre Zem učí Slovákov a Slovenky základy rastlinného stravovania a ukazuje im, ako môžu svojou stravou bojovať s klimatickou krízou.

BRATISLAVA 02.09.2019 – Na Slovensku práve prebieha prvá rastlinná výzva. Tá Slovákov a Slovenky prevedie svetom rastlinného stravovania a v rámci bezplatného 30-dňového programu ich naučí, ako svojim jedálničkom môžu hneď teraz začať znižovať svoju uhlíkovú stopu a pri tom si naplno užívať svoje jedlo. K tomu dostanú vyše 100 rastlinných receptov. 

Výzva Jem pre Zem vznikla v reakcii na prehlbujúcu sa klimatickú krízu. Ľudské stravovanie totiž zohráva významnú rolu v napredovaní klimatických zmien a živočíšna výroba podľa OSN zodpovedá až za 14,5 % všetkých emisií skleníkových plynov, pričom sa očakáva, že tento podiel bude naďalej výrazne rásť. Alarmujúce sú aj najnovšie správy o požiaroch Amazonského pralesa. Podľa analýzy Svetovej banky až 88% odlesnenej plochy Amazonského pralesa má na svedomí živočíšna výroba. Aj preto je zmena jedálnička jedným z najsilnejších nástrojov, ktoré ako jednotlivci majú vo svojich rukách v boji s klimatickou krízou a odlesňovaním.

Rastlinná výzva ponúka riešenia pre ľudí, ktorí chcú pomôcť v boji s klimatickou krízou, avšak nechcú sa vzdávať svojich obľúbených jedál. 30-dňový program ich naučí, ako si ich pripravovať vo verzii priateľskejšej k životnému prostrediu a poskytne registrovaným účastníkom a účastníčkam chutné recepty na tradičné jedlá, ako aj na exotické špeciality. 

„Veľmi nás teší, že len v priebehu dvoch týždňov sa už 1500 Slovákov a Sloveniek rozhodlo pomocou Rastlinnej výzvy priložiť ruku k dielu a bojovať s klimatickou krízou. Je skvelé pozorovať, že čoraz viac ľudí si uvedomuje dôležitosť znižovania spotreby živočíšnych produktov.“, dodáva Michal Roško, koordinátor projektu Jem pre Zem. 

Po registrácii na stránke projektu Jem pre Zem budú ľudia automaticky zaradený do druhého kola 30-dňového bezplatného programu. V rámci neho ľudia získajú takmer stovku chutných receptov, spoznajú a naučia sa nakupovať a pripravovať základné rastlinné potraviny, ale dozvedia sa aj o tom, ako dôležité je naše stravovanie v boji s klimatickou krízou, ako aj o tom, ako si vyskladať chutný a vyvážený jedálniček. 

,,Chceme ľuďom ukázať, že bojovať s klimatickou krízou sa dá aj naozaj chutným spôsobom. Aj preto sa zameriavame hlavne na tradičné jedlá, ktoré  všetci poznáme a milujeme. Nebude teda chýbať rastlinná verzia sviečkovej, paprikášu, segedínskeho gulášu, či rastlinné vepřo-knedlo-zelo.”, dodáva Michal Roško z projektu Jem pre Zem.

Rastlinné stravovanie má na Slovensku už dnes silné postavenie a prieskum agentúry Focus z roku 2017 uvádzal, že až takmer tretina slovenskej populácie znižuje alebo plánuje znižovať spotrebu živočíšnych výrobkov. Rastlinná výzva Jem pre Zem im toto odhodlanie bude čoraz viac uľahčovať. Druhé kolo Rastlinnej výzvy sa spustí 1. októbra a  zaregistrovať sa do neho možno už dnes na stránke www.jemprezem.sk. Projekt sa inšpiroval podobnými výzvami v zahraničí, do ktorých sa zapojili desiatky tisíc ľudí.

###

O projekte Jem pre Zem:
Jem pre Zem buduje udržateľnú budúcnosť a pracuje na rozvoji rastlinného stravovania na Slovensku. Približuje ľuďom najnovšie výdobytky rastlinného potravinárstva, pomáha rozvíjať rastlinné podnikanie na Slovensku a presadzuje udržateľné riešenia v stravovaní, ktoré dokážu nasýtiť rastúcu svetovú populáciu. Pretože to čo máme na tanieri dnes, rozhoduje o tom, čo tu po nás ostane zajtra.

Webstránka projektu: www.jemprezem.sk

Kontakt pre médiá:
Michal Roško
koordinátor projektu Jem pre Zem
+421 948 847 652
michal.rosko@jemprezem.sk

Páči sa? Zdieľajte!