Jem pre Zem je program, ktorý inšpiruje a podporuje jednotlivcov a firmy v potravinárskom priemysle či gastronómii k rozvoju udržateľného stravovania. Pretože to, čo máme na tanieri dnes, rozhoduje o tom, čo tu po nás zostane zajtra.
Našou víziou je potravinový systém, ktorý šetrí prírodné zdroje a dokáže nakŕmiť ľudstvo. Rastlinným stravovaním pomôžeme planéte vysporiadať sa s environmentálnym preťažením, ktorému v súčasnosti čelí. Preto je vzdelávanie o udržateľnom spôsobe stravovania kľúčové pre Zem, ako aj pre náš život na nej.
Program Jem pre Zem Vám prináša všetko, čo potrebujete vedieť o rastlinnej strave – o rastlinných výrobkoch, receptoch, rastlinných nákupoch či aktuálnych trendoch a vývoji tohto trhu.
Potravinový systém, ktorý šetrí prírodné zdroje a dokáže nakŕmiť ľudstvo.
Rastlinná strava pomáha bojovať proti klimatickým zmenám, znečisťovaniu životného prostredia, odlesňovaniu, nadmernému plytvaniu pitnou vodou, a tak prispieva k ochrane voľne žijúcich, ale aj hospodárskych zvierat.
Znižuje znečisťovanie životného prostredia
Podiel živočíšnej výroby na celosvetových emisiách je 14,5%. Toto číslo je väčšie ako vytvára celosvetová cestná, lodná a vzdušná doprava dohromady. Rastlinná strava preto výrazne redukuje znečisťovanie životného prostredia, ktoré sa podpisuje na súčasných klimatických zmenách.
Zabraňuje odlesňovaniu
Chov dobytka dnes zaberá 83% celosvetovej hospodárskej pôdy. Vedci tvrdia, že vylúčením konzumácie mäsa a mliečnych výrobkov by sa toto číslo dalo zredukovať o viac než 75 %, čo je plocha ušetrenej pôdy porovnateľná s USA, Čínou, Európskou úniou či Austráliou.
Šetrí pitnú vodu
Živočíšna výroba využíva masívne množstvá pitnej vody. Na výrobu 0,5 kg hovädzieho steaku to je 9000 litrov vody, počínajúc chovom a končiac spracovaním mäsa do podoby, v akej sa objavuje na našich tanieroch. Rastlinná strava nám preto umožňuje spomínané číslo výrazne zredukovať.
Zabraňuje strate biodiverzity a ochraňuje zvieratá
60% celosvetovej straty biodiverzity je zapríčinených mäsitou stravou. Tá totiž vyžaduje rozsiahle pestovanie plodín určených na kŕmenie chovných zvierat na územiach pôvodne zarastených zeleňou a obývaných divým živočíšstvom. Rastlinná strava dokáže tento fakt výrazne ovplyvniť a prispieť tak ochrane celosvetového rastlinstva a voľne-žijúcich či hospodárskych zvierat.
Rastlinná strava využíva všetky chutné plody Zeme tak, ako naše staré mamy využívali svoju záhradku. Jedlá pozostávajúce zo strukovín, obilnín, zeleniny, ovocia, orechov a semienok môžu odľahčiť organizmus a zlepšiť trávenie. Taktiež slúžia ako prevencia srdcovo-cievnych chorôb, cukrovky typu B, niektorých druhov rakoviny a obezity.
Mnohé celosvetovo uznávané dietetické či zdravotné organizácie považujú vyváženú čisto rastlinnú stravu za vhodnú pre všetky vekové kategórie a/alebo za základ zdravej stravy.
Najväčším trendom roku 2019 je podľa magazínu The Economist práve rastlinné stravovanie, ktoré naďalej naberá na obrátkach.
Tento trend prišiel na Slovensko pomerne rýchlo a rovnakým tempom si získal aj svojich prívržencov. Prieskum agentúry Focus preukázal, že na Slovensku to je až 1/3 populácie, ktorá výrazne znižuje spotrebu živočíšnych výrobkov a nahrádza ju rastlinnou stravou. Preto sme sa rozhodli podnikom, ktoré sa tohto trendu ešte nestihli chopiť, pomôcť.