Povedzte EÚ, nech prestane propagovať živočíšne produkty!

Európska komisia spustila verejnú konzultáciu k propagačnej politike poľnohospodárskych výrobkov. Posudzuje, ako súčasné nastavenie tejto politiky prispieva k udržateľnej poľnohospodárskej výrobe a spotrebe.

Doteraz boli vďaka tejto politike finančne podporované kampane ako napríklad „Become a beefatarian“ (Staň sa „hovädzotariánom“) a „Pork lovers Europe“ (Európski milovníci bravčového), ktoré boli zamerané na zvýšenie konzumácie mäsa. Takéto využívanie peňazí daňových poplatníkov EÚ je v rozpore so záväzkom voči udržateľnosti a welfare zvierat. Aktuálne nastavenie rozdeľovania týchto financií vôbec nezohľadňuje Európskou úniou prijatú stratégiu Z farmy na stôl, v ktorej sa píše: „Prechod na výraznejšie rastlinnú stravu so zníženou konzumáciou červeného a spracovaného mäsa a naopak zvýšenou konzumáciou ovocia a zeleniny prispeje nielen k zníženiu rizika život ohrozujúcich chorôb, ale takisto environmentálneho vplyvu potravinového systému.“

Keďže sa táto propagačná politika bude prehodnocovať, mnohé organizácie v EÚ volajú po ukončení propagácie živočíšnych produktov. Nová propagačná politika musí miesto toho podporovať rastlinné potraviny a nevyhnutnú zmenu v stravovaní. K tejto výzve sa pridáva aj Jem pre Zem.

Ako sa môžete zapojiť? Je to jednoduché!

  • Do verejnej konzultácie sa môžete zapojiť ako občan a občianka Európskej únie, či v zastúpení organizácie alebo inštitúcie.
  • Ak sa registrujete ako jednotlivec, celý proces registrácie vám zaberie 2 min.
  • Nemusíte odpovedať na všetky otázky. Otázky, ktoré pre vás nie sú dôležité, môžete nechať nezodpovedané. Pri vypĺňaní dotazníku sa môžete inšpirovať predpripravenými odpoveďami.
  • Záleží iba na vás či sa vaše meno objaví vo zverejnenom príspevku alebo nie. Váš e-mail zobrazený nebude.
  • Na konci dotazníku máte možnosť nahrať podporné dokumenty k vašej pripomienke, no nie je to povinné.
  • Vyplnenie dotazníka vám zaberie zhruba 10 min.
  • Vyjadriť sa môžete len do 23. júna.

Vopred ďakujeme, že sa zapojíte do verejnej konzultácie a pomôžete tak budovať udržateľnú budúcnosť.

registrácia

Pomocník ku vyplneniu konzultácie: https://jemprezem.sk/inspiracia-ku-konzultacii/

Text vznikol na základe článku Eurogroup for Animals.