Viac ako 11 000 ľudí žiada politikov a političky o rovnakú sadzbu DPH na rastlinné alternatívy a ich náprotivky živočíšneho pôvodu. Ak teraz nebudú rastlinné alternatívy zaradené do zoznamu potravín so zníženou sadzbou DPH, hrozí, že rozdiel v sadzbe DPH medzi nimi a ich náprotivkami živočíšneho pôvodu bude takmer štvornásobný. Týmto rozdielom budú zaťažení aj ľudia, ktorí si rastlinné alternatívy kupujú kvôli potravinovej alergii či intolerancii, alebo tí, ktorým záleží na ochrane životného prostredia.
Stiahnuť tlačovú správu vo formáte odt
Bratislava, 2. 10. 2024 – Už viac ako 11 000 ľudí sa podpísalo pod petíciu za spravodlivú DPH. V petícii, ktorú spustil program Jem pre Zem, ľudia žiadajú rovnakú sadzbu DPH na rastlinné alternatívy a ich náprotivky živočíšneho pôvodu. Vláda totiž tieto potraviny v rámci konsolidačného balíčka nezaradila medzi potraviny so zníženou sadzbou DPH. Preto hrozí, že po novom by rozdiel v sadzbe DPH medzi rastlinnými alternatívami a ich náprotivkami živočíšneho pôvodu nebol dvojnásobný, ako tomu bolo doteraz, ale až štvornásobný.
Po novom by znevýhodnení boli najmä ľudia, ktorí siahajú po rastlinných alternatívach napríklad kvôli potravinovej alergii a intolerancii alebo aj tí, ktorých chcú pomôcť svojím stravovaním ochraňovať životné prostredie. „Preto spolu s tisícmi ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu veríme, že sa politici a političky neobrátia týmto ľuďom chrbtom a zabezpečia dostupnejšie potraviny aj pre nich. Je nevyhnutné, aby rastlinné alternatívy podliehali rovnakej sadzbe DPH, ako ich náprotivky živočíšneho pôvodu, keďže pre mnohých ľudí plnia rovnakú úlohu,“ uviedol Marian Milec z programu Jem pre Zem Nové podpisy v petícii stále pribúdajú.
Aktuálne je na rastlinné alternatívy uplatnená štandardná 20 % DPH, avšak na mnohé ich živočíšne náprotivky znížená 10 % DPH. Politici a političky v týchto dňoch môžu rozhodnúť, či zaradia rastlinné alternatívy medzi potraviny so zníženou sadzbou DPH a zabezpečia tak dostupnejšie potraviny naozaj pre každého.
„Dostupnejšie potraviny si zaslúži každý, a to aj tí, ktorí siahajú po rastlinných alternatívach kvôli zdravotným problémom, alebo chcú pomôcť životnému prostrediu. Politici a političky môžu teraz malou zmenou pomôcť ľuďom, ktorí sú dlhodobo znevýhodňovaní nespravodlivou sadzbou DPH,“ doplnil Milec.
Podporu verejnosti v tejto oblasti ukázal aj prieskum agentúry Focus z januára 2024, v ktorom šesť z desiatich (60,2 %) opýtaných súhlasí s tvrdením, že „mäsové a mliečne výrobky by mali podliehať rovnakej sadzbe dane z pridanej hodnoty, ako ich rastlinné alternatívy.“ Dvaja z desiatich (21,6 %) s týmto tvrdením nesúhlasia a zvyšní dvaja z desiatich (18,2 %) nevedia odpovedať.
O programe Jem pre Zem:
Jem pre Zem je neziskový program, ktorého poslaním je presadzovať udržateľné spôsoby stravovania a robiť ich dostupnejšími.
Projekt pôsobí v dvoch oblastiach: u jednotlivcov podporuje záujem o rastlinné stravovanie a uľahčuje im častejšie zaraďovanie rastlinných jedál. Zároveň zvyšuje dostupnosť rastlinných produktov a jedál na trhu budovaním prostredia, v ktorom je rozširovanie ponuky o takéto potraviny výhodné, atraktívne a jednoduché.
Aktuálne je Jem pre Zem tiež iniciátorom petície za Spravodlivú DPH. Požadujú vyrovnanie rozdielu v sadzbe DPH na rastlinné alternatívy a ich náprotivky živočíšneho pôvodu. V súčasnosti je na mnohé rastlinné alternaty uplatnená až dvojnásobne vyššia DPH v porovnaní s ich náprotivkami živočíšneho pôvodu. Viac o tejto problematike a zapojení sa nájdete na webovej stránke: https://www.spravodlivadph.sk/#rastlinne-alternativy
Kontaktná osoba:
Marian Milec
marian.milec@jemprezem.sk
+421 948 847 652