Vyhľadať

Súboj začínajúcich rastlinných firiem

V Októbri organizuje Jem pre Zem súťaž pre začínajúce firmy zamerané na rastlinné potraviny. Firmy sa môžu prihlásiť a zabojovať o finančnú výhru a ďalšiu podporu pre ich rozvoj.

Stiahnuť tlačovú správu vo formáte .docx.

Startup pitch
Foto: fauxels z Pexels

BRATISLAVA 3.09.2020 – Už 14. októbra si v rámci Plant-Powered Startup Pitch zmerajú sily tie najlepšie začínajúce slovenské firmy a projekty zamerané na výrobu rastlinných potravín. Stane sa tak počas konferencie Plant-Powered Perspectives. Tu porota zhodnotí ktorý z nich má najväčšie šance presadiť sa na trhu a obohatiť ponuku rastlinných produktov na Slovensku. Víťazné projekty získajú okrem finančnej odmeny tiež mentoring od leadra na trhu s rastlinnými potravinami a možnosť prezentovať svoje produkty pred verejnosťou. Projekt Jem pre Zem chce pomocou Plant-Powered Startup Pitch podporiť miestne firmy, ktoré pomáhajú vytvárať udržateľnejší stravovací systém. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 25.09.2020.

Vo svete ale aj na Slovensku majú spotrebitelia stále väčší záujem o rastlinné potraviny. Podľa prieskumu, agentúry FOCUS, na Slovensku až 4 ľudia z 10 znižujú spotrebu živočíšnych produktov alebo zvažujú znížiť ich spotrebu v budúcnosti. Zhruba polovica z nich už v súčasnosti vynecháva alebo obmedzuje svoju spotrebu mäsa a živočíšnych produktov. Druhá polovica v súčasnosti síce vedome neznižuje konzumáciu týchto produktov, alebo uvažuje, že ich v budúcnosti začali konzumovať menej. Tento trend sa prejavuje v rozširovaní ponuky rastlinných potravín, v obchodoch aj reštauráciách.

“Stále častejšie aj bežne stravujúci sa ľudia zaraďujú čisto rastlinné jedlá. Motívy sú rôzne, okrem snahy pomôcť touto voľbou životnému prostrediu, sa začíname stretávať aj s ľuďmi pre ktorých je hlavným motívom chuť.” Vysvetľuje Marian Milec, manažér programu Jem pre Zem a dodáva: “Títo spotrebitelia sa snažia pridať nové potraviny do svojho jedálnička, než vylučovať určité zložky. Zaraďovanie rastlinných jedál, je pre nich skôr hľadanie nových gastronomických zážitkov.”

Na Slovensku máme viacero veľmi úspešných firiem, ktoré sa zameriavajú na rastlinné potraviny. Neustále rastúci dopyt po tomto type jedál, však stále ponúka priestor pre nové a inovatívne produkty či spoločnosti. Začínajúce firmy alebo startupy majú možnosť sa prihlásiť do Plant-Powered Startup Pitch a zabojovať o výhru. Záujemcovia sa môžu zaregistrovať do 25.9.2020. Následne štyri z nich postúpia do druhého kola, v ktorom sa predstavia na konferencií Plant-Powered Perspectives, kde musia ukázať prečo si práve oni zaslúžia vyhrať.

“Veríme, že sa nám tým podarí naštartovať nové firmy, ktoré sa zameriavajú na výrobu rastlinných potravín. Som presvedčený, že aj na Slovensku máme veľa skvelých nápadov, ktoré je možné pretaviť do prosperujúcich firiem” približuje Milec, hlavný motív spustenie Plant-Powered Startup Pitch.

Počas konferencie Plant-Powered Perspectives, ktorá sa bude konať 14.10. budú mať postupujúce projekty, príležitosť prezentovať sa pred porotou a zástupcami výrobcov potravín, retailov či HoReCa sektorom. Do odbornej poroty, prijala tiež pozvanie značka Garden Gourmet, popredný výrobca kvalitných rastlinných alternatív mäsa, ktorý zároveň poskytne mentoring pre víťazný startup.

Projekt je spolufinancovaný vládami Českej, Slovenskej, Poľskej republiky a Maďarska prostredníctvom vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním fondu je presadzovať myšlienky trvalo udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe. 

###

O projekte Jem pre Zem:

Jem pre Zem je neziskový projekt, ktorý sa zameriava na rozvoj rastlinného stravovania na Slovensku. Hlavnou náplňou projektu je budovanie udržateľného stravovania a pomoc pri odvrátení klimatickej krízy prostredníctvom častejšieho zaraďovania rastlinných jedál.

Projekt pôsobí v dvoch oblastiach: podporuje záujem o rastlinné stravovanie u jednotlivcov a uľahčuje pre nich častejšie zaraďovanie rastlinných jedál. Zároveň zvyšuje dostupnosť rastlinných produktov a jedál na trhu budovaním prostredia, v ktorom je rozširovanie ponuky o takéto jedlá výhodné a jednoduché.

Kontaktná osoba:

Ing. Marian Milec

marian.milec@jemprezem.sk

+421 948 847 652


OPRAVA (9.9.2020):
pôvodný text: Veríme, že sa nám tým podarí naštartovať nové firmy, ktoré sa zameriavajú na rastlinnú výrobu.
upravený text: Veríme, že sa nám tým podarí naštartovať nové firmy, ktoré sa zameriavajú na výrobu rastlinných potravín.

Páči sa? Zdieľajte!