Vyhľadať

Väčšina Slovákov a Sloveniek súhlasí, že by mala platiť rovnaká sadzba DPH na mäsové a mliečne výrobky ako na ich rastlinné alternatívy

Šesť z desiatich Slovákov a Sloveniek súhlasí s tým, že by mäsové a mliečne výrobky mali podliehať rovnakej sadzbe DPH ako ich rastlinné alternatívy. Aktuálna situácia je však taká, že na mnohé rastlinné alternatívy sa uplatňuje dvojnásobne vyššia sadzba DPH ako na ich náprotivky živočíšneho pôvodu.

Stiahnuť tlačovú správu vo formáte odt
Stiahnuť grafiku

Bratislava, 12.6.2024: Podľa prieskumu agentúry Focus z januára 2024 šesť z desiatich (60,2 %) opýtaných ľudí súhlasí s tvrdením, že “mäsové a mliečne výrobky by mali podliehať rovnakej sadzbe dane z pridanej hodnoty (DPH), ako ich rastlinné alternatívy.”. Dvaja ľudia z desiatich (21,6 %) s týmto tvrdením nesúhlasia a zvyšných 18,2 % nevie odpovedať. Prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus, sa zúčastnilo 1 015 Slovákov a Sloveniek.

Na Slovensku je na niektoré druhy tovaru ako napríklad mäso, mlieko a mnohé mliečne produkty uplatnená zvýhodnená 10 % DPH, pričom ich rastlinné alternatívy podliehajú štandardnej 20 % DPH. Program Jem pre Zem práve zverejnil dáta, ktoré ukazujú, že väčšina Slovákov a Sloveniek súhlasí s tým, aby mali živočíšne výrobky a ich rastlinné alternatívy jednotnú DPH.

Rastlinné alternatívy sú šetrnejšie k životnému prostrediu v porovnaní s ich živočíšnymi náprotivkami. Pri ich výrobe sa všeobecne spotrebuje menej vody a využije menšie množstvo pôdy a obdobná situácia je aj pri uhlíkovej stope. Napríklad pri výrobe sójovej alternatívy mlieka, sa vyprodukuje trikrát menej skleníkových plynov ako pri výrobe rovnakého množstva kravského mlieka.“, hovorí manažér programu Jem pre Zem, Marian Milec.

Mnoho ľudí, ktorí konzumujú živočíšne výrobky, do svojho jedálnička zaraďuje aj rastlinné alternatívy kvôli alergii alebo intolerancii. Iní myslia na udržateľnosť a preto zaraďujú rastlinné potraviny, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Napriek tomu, že rastlinné alternatívy predstavujú nižšiu záťaž pre životné prostredie, podliehajú až dvojnásobne vyššej sadzbe DPH ako ich živočíšne náprotivky. Takto nastavená daň z pridanej hodnoty neférovo znevýhodňuje ľudí, ktorí si alternatívy musia kupovať kvôli zdraviu, alebo ich konzumujú kvôli životnému prostrediu,“ dodáva Milec.

Na Slovensku rastie záujem o rastlinné alternatívy živočíšnych produktov ako sú napríklad alternatívy mliek, mias, či jogurtov, ktoré bežne nájdeme v ponuke obchodných reťazcov. Program Jem pre Zem organizuje petíciu, kde môže verejnosť podporiť návrh na vyrovnanie sadzby DPH medzi rastlinnými alternatívami a ich živočíšnymi náprotivkami. Petíciu nájdete na webovej stránke kampane www.spravodlivadph.sk

###

O programe Jem pre Zem:

Jem pre Zem je neziskový program, ktorého poslaním je presadzovať udržateľné spôsoby stravovania a robiť ich dostupnejšími.

Projekt pôsobí v dvoch oblastiach: u jednotlivcov podporuje záujem o rastlinné stravovanie a uľahčuje im častejšie zaraďovanie rastlinných jedál. Zároveň zvyšuje dostupnosť rastlinných produktov a jedál na trhu budovaním prostredia, v ktorom je rozširovanie ponuky o takéto potraviny výhodné, atraktívne a jednoduché.

Kontaktná osoba:

Marian Milec

marian.milec@jemprezem.sk

+421 948 847 652

Páči sa? Zdieľajte!