Tofu
Výroba tofu nie je komplikovaná a preto uskutočniteľná aj vo vašej kuchyni. Budete potrebovať:
- 500g kvalitných sójových bôbov
- voda
- ako zrážadlo môžete použiť niektorú z týchto prísad – sadra potravinárskej kvality/Nigari v kryštalickej, vločkovej alebo tekutej forme
- soľ
Najskôr bôby poriadne prepláchnete tak, aby po ich zaliatí voda ostala číra. Bôby takto namáčame 12-14 hodín. Zaliate bôby kontrolujeme. Je potrebné totiž zabrániť procesu vytvárania bubliniek či peny na povrchu vody zo zaliatych bôbov, pretože inak sa vám sójové mlieko bude zle zrážať.
Vodu po namáčaní zlejeme, do napučanej sóje pridáme trochu čistej vody a sóju dohladka rozmixujeme. Kašu, ktorá nám vznikla, prelejeme do hrnca a varíme tesne pod bodom varu cca 10 minút a to za stáleho miešania. Hmota nemôže v žiadnom prípade zovrieť.
Uvarenú hmotu precedíme cez jemnú tkaninu a do teplého sójového mlieka pomaly vlejeme kombináciu hrnčeka teplej vody s ¼ hrnčeka ľubovoľného zrážadla. Zmes vody so zrážadlom dolievame do sójového mlieka do bodu kedy sa nám na povrchu začne tvoriť zrazenina a sójová srvátka. V tomto bode mlieko v hrnci prikryjeme a necháme odležať asi 15 minút.
Následne hmotu opäť precedíme cez tenkú tkaninu, pri čom srvátka stečie a v utierke nám ostane iba syr. Syr vylisujeme pomocou závažia a uťahovaním ho v utierke do tvaru bochníka. Takto vytvarovaný syr necháme v chlade odležať aspoň 1 hodinu. Ak syr nespotrebujeme hneď, skladujeme ho v chladničke v miske s trochou vody.
Syr z orechov
Ak radi trávite čas v kuchyni a ľúbite experimentovať, môžete si rastlinný syr z orechov pripraviť aj doma. Budete potrebovať:
- 200 g kešu orechov
- 6 sušených paradajok v oleji
- 50 ml olivového oleja
- 30 g lahôdkového droždia
- soľ, mletá sladká paprika, citrónová šťava
Orechy, ktoré sme nechali namočené cez noc vo vode, paradajky a ostatné ingrediencie dáme do mixéra. Vymixujeme na pastu. Zmes dáme do gázy alebo utierky, zviažeme a necháme odstáť cez noc v chladničke. Najlepšie je nechať gázu v sitku, aby mala tekutina zo zmesi kam odkvapkať. Na druhý deň, po celonočnom odstátí v chladničke, je syr pripravený na konzumáciu. Je možné ho ešte vytvarovať do oválneho tvaru a nechať vysušiť v trúbe cca 10 hodín na 70 stupňoch.
Seitan
Receptúra seitanu je pomerne jednoduchá. Postup jeho prípravy zahŕňa použitie týchto surovín:
- 200 g pšeničnej bielkoviny
- 35 g lahôdkového droždia
- 50 g hnedej miso pasty
- 2 čajové lyžičky korenia podľa preferencie (paprika, tymián, rímska rasca…)
Pšeničnú bielkovinu zmiešame s korením a lahôdkovým droždím. Miso pastu rozmiešame v 200 ml vody a pridáme k bielkovinovej zmesi. Zamiešame a následne miesime približne 3 minúty.
Necháme cez noc odležať v chladničke. Z cesta vytvarujeme placky alebo iný požadovaný tvar. Vo veľkom hrnci necháme zovrieť vodu, vložíme doň naparovacie sitko a na sitko hlboký tanier, takto prikryjeme hrniec pokrievkou. Po zovretí vody potrieme tanier trochou vody, aby sa placky neprilepili. Placky dusíme pod pokrievkou približne 25 minút, v polke dusenia ich obrátime. Na konci ich môžeme nakrájať na požadovanú veľkosť. Podávame k akémukoľvek receptu, v ktorom sme pôvodne používali mäso.