Vyhľadať

Je tu leto: Aké rastlinné zmrzliny ponúkajú slovenské obchody?

Zmrzlina je neoddeliteľná súčasť leta. Potreba schladiť sa stúpa spolu so zvyšujúcou sa teplotou letných dní a čo nám pomôže lepšie ako sladký ľadový dezert?

Osviežujúca zmrzlina čučoriedkami
Zdroj: Jem pre Zem (autorka fotografie: Kamila Skladaná)

Popularita rastlinných potravín rastie a trh sa nevyhýba ani zmrzlinám. Vybrali sme sa do ulíc a navštívili najznámejšie obchodné reťazce, aby sme zistili, ako je to na Slovensku. Naším cieľom bolo nájsť všetky rastlinné zmrzliny s krémovou konzistenciou. V článku sa dozviete, kde nájdete najširší výber a aké značky a ich príchute nájdete v konkrétnych obchodoch. Prehľadnú tabuľku so všetkými potrebnými informáciami nájdete na konci článku.

Najlepší výber

Pochvalu za široký výber krémových rastlinných zmrzlín musí získať Kaufland, ktorý má dokonca svoju vlastnú privátnu značku K – take it veggie. Pod touto značkou vieme nájsť široký sortiment vegetariánskych a vegánskych produktov, medzi ktorými nechýba ani zmrzlina. Všetky zmrzlinové pochúťky sú čisto rastlinné. Patrí medzi ne kelímok banánovej zmrzliny s kúskami čokolády a vlašských orechov alebo balenie štyroch vanilkových kornútkov.

Novinky od Alpro

Novým horúcim hitom zmrzlinového sveta je zmrzlina od známej značky Alpro. Vybrať si môžete z troch príchutí, ktorými sú vanilka, slaný karamel a lieskový oriešok s čokoládou. Zmrzlinu s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete vo svojom Tescu, Kauflande alebo Bille.

Zmrzlina Alpro s rastlinným zložením. Rôzne príchute.
zdroj: Alpro (upravené autorkou článku)

Klasika od Algidy

Značku Magnum a ich ikonické nanuky pozná snáď každý. Nás veľmi potešilo, keď prišli na trh rastlinné nanuky, ktoré si zachovali svoju krémovosť aj bez živočíšneho mlieka. Zatiaľ ponúkajú len dve variácie, Vegan Classic a Vegan Almond, no my pevne veríme, že svoju ponuku časom rozšíria. Túto maškrtu je veľmi ľahké nájsť, istotu máte v Kauflande, Tescu a v Bille. Nanuky sme dokonca našli aj v predajni Fresh alebo Coop Jednota. 

nanuk Magnum Vegan Almond a Magnum Vegan Classic
zdroj: Magnum (upravené autorkou článku)

Tento zmrzlinový gigant pod svojou ďalšou značkou Algida Smile ponúka chutnú mandľovo vanilkovú zmrzlinu s čokoládovým sirupom. Nájsť ju môžete v Tescu, Metre alebo Coop Jednote.

Americký sen od Ben & Jerry’s

Najpopulárnejšia americká zmrzlinová značka Ben & Jerry’s prišla na trh s prvými rastlinnými verziami svojich zmrzlín už v roku 2016 a svoju ponuku rozširuje dodnes. V našich obchodoch sa najčastejšie vyskytujú príchute Peanut Butter & Cookies, Chocolate Fudge Brownie alebo nezvyčajná príchuť Netflix & Chilll’d s kúskami slaných praclíkov. Rastlinné Ben & Jerry’s môžete nájsť v Tescu, Bille alebo aj v Metre.

Zmrzlina s rastlinným zložením Ben Jerry's
zdroj: Ben & Jerry’s (upravené autorkou článku)

Najviac príchutí ponúka NoMilk

NoMilk je zmrzlina bez akýchkoľvek alergénov a ponúka celkom 12 príchutí. Patrí medzi ne osvedčená čokoláda a vanilka, rôzne druhy ovocia alebo aj príchuť kapučína. Najviac z nich nájdete v Kauflande, zopár sme našli aj v Bille.

NoMilk veganska zmrzlina
zdroj: NoMilk (upravené autorkou článku)

OkoBay zakladá na kokosoch

Veľmi zaujímavým objavom bola zmrzlina OkoBay, ktorej základom je kokosové mlieko. Neobsahuje sóju, lepok a je v nej pridaná vláknina na podporu trávenia. Túto značku nájdete len v Kauflande, v ponuke je príchuť mango, kokos a čokoláda.

Zmrzliny OkoBay: Coconut, Mango, Chocolate
zdroj: OkoBay (upravené autorkou článku)

Čestné uznania

Za spomienku určite stojí Lidl so svojou sezónnou novinkou, konopným nanukom Leone Alive

Milovníčky a milovníkov čokolády určite poteší sorbet od Gelato Italiano, nájdete ho v Kauflande. No pokiaľ sa ocitnete v Bille, vyskúšajte zmrzlinu značky Grycan. Okrem čokoládovej ponúkajú aj vanilkovú príchuť.

Dostupnosť krémových rastlinných zmrzlín

Registrácia do Rastlinnej výzvy

Páči sa? Zdieľajte!