, ,

Vyhľadať

Sprievodca rastlinnými alternatívami mliek na Slovensku

Alternatívy mlieka sú najsilnejšími hráčmi rastlinného sveta. Ponuka sa neustále rozširuje a je ľahké v nej stratiť prehľad. Preto sme pripravili praktického sprievodcu, ktorý Vám pomôže sa v týchto produktoch zorientovať.

Rastlinné mlieko
Zdroj: Oksana Mizina / Shutterstock.com

Dnes je možné nájsť rastlinné nápoje v každom väčšom slovenskom obchodnom reťazci. Podľa Sprievodcu rastlinnými alternatívami mliek, ktorý nedávno vypracoval program Jem pre Zem, ponúka slovenský trh takmer 150 druhov alternatív od 14 značiek. Najčastejšími zástupcami sú sójové a mandľové mlieka. Veľmi často sa v obchodoch vyskytujú aj ryžové, ovsené alebo kokosové náhrady. Zaujímavými variáciami sú nápoje z pohánky, cícera, brazílskych orechov, či quinoy. 

Veľa ľudí si pri rastlinných mliekach kladie otázku, či sú naozaj ekologickejšie ako tie živočíšne. Odpoveďou je veľmi jednoduché “áno”, a to v mnohých aspektoch! Na výrobu 1 litra sójového mlieka sa spotrebuje až 20-krát menej vody v porovnaní s kravským. Pri využití pôdy je na tom najlepšie ryžová alternatíva (0,3 m² pôdy na 1 l). Pri otázke emisií sú jednoznačným víťazom mandle (0,7 kg CO2eq na 1 l). Pri spracovaní kravského mlieka sa emituje až 4-krát toľko skleníkových plynov. Najekologickejšia cesta vedie cez ovsenú alternatívu, pri ktorej na jeden liter vznikne 0,9 kg CO₂eq, spotrebuje sa 48 litrov vody a využije sa 0,8 m² pôdy.

Na výrobu len 1 l kravského mlieka sa vyprodukujú 3 kg CO2eq, využije sa 9 m2 pôdy a spotrebuje sa až 628 l vody. 

Ovsené mlieko spolu so sójovým je všeobecne považované za najekologickejšiu voľbu spomedzi bežne dostupných rastlinných alternatív mlieka.

Najlacnejšie náhrady mlieka ponúka privátna značka K – take it veggie. Liter sójového nápoja nájdete vo svojom Kauflande za priemernú cenu 1,19 €. Ostatné druhy, ako napríklad mandľový alebo špaldový nápoj nakúpite v priemere za 1,29 €.

Na svoje si prídu aj milovníci a milovníčky kávy, pre ktorých existujú rastlinné alternatívy na štýl barista. Tieto nápoje sú hustejšie a krémovejšie ako klasické rastlinné mlieka, lepšie zvládajú prudké zmeny teploty, nezrážajú sa a dá sa z nich spraviť dokonalá pena do vášho kapučína či laté. Značka Alpro ponúka 4 druhy barista mliek, a tými sú sója, mandle, ovos a kokos. Rakúska značka Joya ponúka sójovú a kokosovú alternatívu. V bio kvalite môžete nájsť ovsené barista nápoje značiek dmBio, Billa BIO alebo The Bridge.

Slovenský pôvod majú z celej ponuky 4 značky. Patrí medzi ne Body&Future, ktorí vyrábajú svoje alternatívy zo sóje, ovsa, kokosu, mandlí a lieskových orechov. Nuttery ovládajú svet mandlí a ponúkajú kakao, ľadovú kávu, chai latte a klasický mandľový alebo lieskovcový nápoj bez príchute. Bio-Mek prišli na trh s nápojom obsahujúcim mak a ochutnať ho môžete aj v zaujímavej kombinácii s banánom a ananásom. Plant Cow ako jediní zo slovenských výrobcov ponúkajú nápoj z kešu orechov. 

V Sprievodcovi rastlinných alternatív mliek sa okrem iného dozviete:

– celkový prehľad značiek, ich zastúpenie v obchodoch a ceny

výživové hodnoty jednotlivých nápojov

informácie o emisiách a dopade rastlinných mliek na životné prostredie

– akým rastlinným mliekam sa vyhýbať pri alergiách

– tipy na využitie rôznych druhov mliek v kuchyni

Sprievodca rastlinnými alternatívami mliek

Páči sa? Zdieľajte!