Vyhľadať

Ľudia v hromadnej pripomienke žiadajú koniec zdražovania rastlinného mlieka

Program Jem pre Zem odovzdal hromadnú pripomienku, do ktorej vyzbierali viac než dvojnásobok potrebných podpisov. V hromadnej pripomienke žiadajú vládu, aby vyradila rastlinné alternatívy mlieka zo zoznamu sladených nápojov, ktoré majú podliehať dodatočnej dani.

Stiahnuť tlačovú správu vo formáte odt
Stiahnuť grafiku

Bratislava 9.5. 2024 – Program Jem pre Zem spustil minulý týždeň kampaň proti dodatočnému zdaneniu rastlinných alternatív mlieka, pod ktorú sa vyzbieralo viac ako dvojnásobok potrebných podpisov. Pod hromadnú pripomienku sa podpísalo viac ako 1 400 ľudí. Podľa Jem pre Zem by spomínaná daň predstavovala zbytočné a nezmyselné zaťaženie hlavne pre ľudí, ktorí si rastlinné alternatívy mlieka kupujú zo zdravotných dôvodov alebo v snahe pomôcť životnému prostrediu.

Ľudia, ktorí majú alergiu na mliečnu bielkovinu, alebo intoleranciu na laktózu používajú v domácnosti rastlinné alternatívy mlieka ako náhradu kravského mlieka. Tieto produkty im však nespôsobujú bolesti brucha, nevoľnosť alebo nepríjemné svrbiace vyrážky. Na Slovensku narastá záujem o rastlinné potraviny a mnoho ľudí si kupuje rastlinné alternatívy mlieka kvôli tomu, že sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Vláda by im zavedením dodatočnej dane spôsobila ešte väčšie znevýhodnenie. „Sme radi, že len pár dní od zverejnenia hromadnej pripomienky sa do nej verejnosť zapojila v tak hojnom počte. Veríme, že si Ministerstvo financií SR uvedomí, aké nezmyselné by bolo toto zdanenie voči ľuďom, ktorí nemôžu za svoj zdravotný stav, alebo voči tým, ktorí sa snažia stravovať udržateľnejšie,“ hovorí manažér programu Marian Milec.

Rastlinné alternatívy mlieka sú súčasťou balíčka sladených nápojov spolu s napríklad sirupmi, kolovými či energetickými nápojmi, ktoré sa vláda chystá dodatočne zdaniť. „Miešať rastlinné alternatívy mlieka so šumienkami, kolovými nápojmi či energetickými nápojmi je nezmysel. Do tohto návrhu zákona boli zaradené sladené nápoje bez ohľadu na to, aké množstvo a typ sladidla obsahujú. Neprihliada sa ani na to, akú funkciu zastávajú v jedálničku spotrebiteľov a spotrebiteliek,“ dodáva Milec.

Celé znenie hromadnej pripomienky nájdete na stránke Jem pre Zem: https://jemprezem.sk/dan-na-sladene-napoje/.

Páči sa? Zdieľajte!