Vyhľadať

Program Jem pre Zem spustil hromadnú pripomienku proti dodatočnej dani na rastlinné alternatívy mlieka

Vláda chce zaviesť daň na sladené nealkoholické nápoje. Nová daň by sa uplatňovala napríklad na kolové nápoje, šumienky či energetické nápoje, ale aj na rastlinné alternatívy mlieka. Program Jem pre Zem práve zverejnil hromadnú pripomienku, kde žiada, aby boli tieto rastlinné nápoje vyňaté z predmetu spomínanej dane. Tvrdia, že hádzanie rastlinných alternatív mlieka do jedného vreca s kolovými nápojmi je nezmysel, ktorý nesmie prejsť.

Stiahnuť tlačovú správu vo formáte odt
Stiahnuť grafiku

Bratislava, 3.5.2024 – Zákon o dani zo sladených nealkoholických nápojov predložený Ministerstvom financií SR má dodatočne zdaniť sladené nealkoholické nápoje. Navrhovaný zákon však nezohľadňuje úlohu dotknutých nápojov v strave, či obsah sladidiel, ktoré sú významne odlišné medzi napríklad kolovými nápojmi a rastlinnými alternatívami mlieka. Program Jem pre Zem vzniesol zásadnú hromadnú pripomienku, pod ktorú sa podpisujú občania a občianky ktoré žiadajú, aby boli rastlinné alternatívy mlieka vyňaté z predmetu dane.

Ľudia, ktorí majú alergiu na mliečnu bielkovinu, alebo intoleranciu na laktózu používajú v domácnosti rastlinné alternatívy mlieka ako náhradu kravského mlieka. Tieto produkty im však nespôsobujú bolesti brucha, nevoľnosť alebo nepríjemné svrbiace vyrážky. Rovnako rastlinné alternatívy zaraďujú na Slovensku aj tí, ktorí chcú zmenou svojho stravovania pomôcť životnému prostrediu. Títo Slováci a Slovenky musia už dnes platiť za rastlinné alternatívy mlieka až dvojnásobne vyššiu sadzbu DPH než by platili za ich náprotivky živočíšneho pôvodu. Zavedením dodatočnej dane by im vláda spôsobila ešte väčšie znevýhodnenie. 

Ľudia, ktorí vzhľadom na svoje potravinové alergie či intolerancie nemôžu konzumovať mliečne produkty by nemali byť za svoj zdravotný stav trestaní platbou dodatočných daní pri kúpe rastlinných alternatív mliek,“ hovorí Marian Milec, manažér programu Jem pre Zem a dodáva. „Hádzať do jedného vreca rastlinné alternatívy mliek s kolovými nápojmi alebo energetickými nápojmi nedáva absolútne zmysel. Preto sme spustili hromadnú pripomienku pod ktorú sa môžu ľudia podpísať, avšak času je veľmi málo.

Množstvo peňazí, ktoré by do rozpočtu priniesla nová daň z týchto rastlinných nápojov, je zanedbateľné. Podľa vypracovanej Analýzy*, ktorá je sprievodným dokumentom návrhu zákona vyplýva, že daň z rastlinných alternatív mlieka by predstavovala iba zhruba 0,36 % z celkovej dani zo sladených nápojov. Preto by vyňatie rastlinných alternatív mliek malo na konsolidáciu zanedbateľný vplyv.

Celé znenie hromadnej pripomienky ako aj možnosť ju podpísať nájdete na stránke Jem pre Zem: https://jemprezem.sk/dan-na-sladene-napoje/. Hromadnú pripomienku je možné podpísať už len do 7.5.

*Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy, na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu

Páči sa? Zdieľajte!