Predstavte si, že viete svojim zákazníčkam a zákazníkom ponúknuť mäso a mäsové výrobky, ktorými prispievate predovšetkým k výraznej ochrane životného prostredia znížením emisií skleníkových plynov a znečistenia vôd. A to spotrebiteľky a spotrebitelia vedia oceniť. Nie, nehovoríme o rastlinných náhradách mäsa. Hovoríme o mäse.
Podľa tohtoročného prieskumu Eurobarometer si až 77 % ľudí na Slovensku myslí, že klimatická zmena je veľmi vážny problém a 12 % ľudí si myslí, že ide o najzávažnejší problém, ktorému čelí svet [1]. Prieskum Európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC z roku 2020 ukázal, že zákazníci a zákazníčky z 11 EU krajín (vrátane Slovenska) sú presvedčení, že udržateľnosť hrá určitú (42,6 %) až veľkú úlohu (16,6 %) v ich stravovacích návykoch [2].
Čo však so spotrebiteľkami a spotrebiteľmi, ktorí si plne uvedomujú dopad klimatickej krízy, ale konzumácie mäsa sa vzdať nechcú?
Riešením je kultivované mäso.
Ide o skutočné mäso, ktoré však nepochádza zo zabitého zvieraťa. Je vypestované v kontrolovaných podmienkach v laboratóriu, namnožením odobratých zvieracích buniek.
Nonsens? Ale kdeže! Čoskoro realita na našich pultoch.
Ako sa pestuje mäso?
V podstate je princíp jeho výroby pomerne jednoduchý:
„Vezmete kúsok svalu, izolujete z neho bunky, ktoré tvoria sval, namnožíte ich aspoň päťdesiatkrát (aby to dávalo ekonomicky zmysel), necháte ich pospájať sa, aby vytvorili svalové vlákna a zodpovedajúcu štruktúru… A je to.[…],“ vysvetľuje predseda predstavenstva českého startupu Bene Meat Technologies, Roman Kříž, v rozhovore pre Jem pre Zem, ktorý nám poskytol pred jeho účasťou v nadchádzajúcej konferencii Plant–Powered Perspectives Slovakia 2021.
Výrobca tak postupne namnoží bunky odobraté zvieraťu a získa skutočný mäsový produkt. V podstate namiesto chovu zvieraťa na mäso sa vypestuje len jeho mäso v čistých, kontrolovaných laboratórnych podmienkach. Takto vypestované mäso je v porovnaní s klasickým mäsom z veľkochovu odbremenené napríklad od kontaminácie rezíduami antibiotík a patogénnymi zoonotickými baktériami ako sú Salmonella, Campylobacter alebo E. coli, ktoré môžu mäso kontaminovať.
Kultivované mäso je neporovnateľne ekologickejšie v porovnaní s mäsom z veľkochovov zvierat, ktoré sú vo veľkej miere zodpovedné za súčasný stav klimatickej krízy. Je to preto nevyhnutná strava blízkej budúcnosti.
Revolúcia 21.storočia: od chovu zvierat k pestovaniu mäsa
Nedávno uzrelo svetlo sveta oznámenie o otvorení prvej „nebitúnkovej“ továrne na komerčnú produkciu kultivovaného mäsa na svete. Otvorila ju v Izraeli firma Future Meat Technologies [3].
V oblasti kultivovaného mäsa však pôsobí dlhý zoznam firiem. K decembru 2020 to bolo konkrétne 76 startupov z celého sveta, ktoré sa výlučne zaoberajú vývojom buď vstupov do „vypestovania” kultivovaného mäsa alebo samotných koncových produktov. Medzi nimi sa nachádzajú aj spoločnosti z mnohých európskych krajín, napríklad Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie, Holandska [4].
Vo svete hviezdi Singapur ako prvá krajina na svete, v ktorej regulatórne orgány oficiálne povolili komerčný predaj a konzumáciu kultivovaného mäsa [5].
V júli tohto roka oznámil vstup do segmentu kultivovaného mäsa aj najväčší potravinový konglomerát na svete, spoločnosť Nestlé. Tento krok je súčasťou ich stratégie navýšenia ponuky produktov s alternatívnymi proteínmi. Za týmto účelom sa spojilo práve s vyššie spomenutým izraelským startupom Future Meat Technologies [6].
Európska únia si tiež začína uvedomovať perspektívu kultivovaného mäsa a jeho dôležitosť v udržateľnom stravovaní obyvateľstva EÚ v súlade so stratégiou Z farmy na stôl (Farm to Fork). Preto už poskytla financovanie pre niektoré projekty, ktoré sa zaoberajú škálovaním a komercializáciou kultivovaného mäsa [7, 8].
V strednej Európe, konkrétne v Českej republike, sa venuje výskumu a vývoju technológie na výrobu kultivovaného mäsa spomínaný český startup Bene Meat Technologies, založený v roku 2020 [9].
„Vezmete kúsok svalu, izolujete z neho bunky, ktoré tvoria sval, namnožíte ich aspoň päťdesiatkrát (aby to dávalo ekonomicky zmysel), necháte ich pospájať sa, aby vytvorili svalové vlákna a zodpovedajúcu štruktúru… A je to. “
Roman Kříž, Bene Meat Technologies
Startup Bene Meat Technologies, ktorého názov sa skladá z latinského slova bene (dobrý) a anglického meat (mäso), sa zaoberá technológiou na výrobu čistého kultivovaného mäsa. Teda na rozdiel od niektorých konkurenčných startupov, bez kompromisov v podobe prímesí rastlinných proteínov.
Roman Kříž odhaduje, kedy by mohlo byť kultivované mäso v Európe komerčne dostupné: „[…] v horizonte troch až piatich rokov. Záleží na rýchlosti schvaľovacieho procesu […]“.
Viac informácií o Bene Meat technologies sa dozviete na konferencii Plant-Powered Perspectives Slovakia 2021, kde Roman Kříž vystúpi s prednáškou o výskume a vývoji technológií na výrobu kultivovaného mäsa v Českej republike.
Zdroje:
[1] Zvláštny Eurobarometer 513. Klimatické zmeny. Výsledky pre Slovensko. Európska komisia. Marec-apríl 2021. [2] One Bite at a Time: Consumers and the Transition to Sustainable Food. Analysis of a survey of European consumers on attitude towards sustainable food. The European Consumer Organisation. Jún 2020. [3] World’s first lab-grown meat factory opens in Israel. News Corp Australia. 2021. [4] Správa Good Food Institute o stave priemyslu kultivovaného mäsa z roku 2020. [5] Eat Just lands first regulatory approval for cell-based meat. Food Dive. 2020. [6] Nestlé Begins Cell-Based Meat Research with Israel’s Future Meat. Green Queen. 2021. [7] A cost-effective production process to open worldwide the cultured meat market. Európska komisia. 2020. [8] Industrialization and commercialization of a competitive, sustainable and consumer oriented alternative animal protein source. Európska komisia. 2020. [9] Bene Meat Technologies. Controlled meat production.