Vyhľadať

Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o kultivovanom mäse

Mäsová gulička z kultivovaného hovädzieho mäsa od firmy Mosa Meat na špagetách so zeleninou a bylinkami.
Kultivované hovädzie mäsové guličky od Mosa Meat. Zdroj: Mosa Meat/licencia CC BY

Kultivované mäso je dôležitým kúskom v skladačke udržateľného potravinového systému. Šikovná technológia nám umožní produkovať tisícky kilogramov mäsa efektívne a rýchlo. 

Vďaka bunkovej biológii a tkanivovému inžinierstvu vieme v kontrolovaných laboratórnych podmienkach vypestovať „kultivované“ mäso. Tento produkt tzv. bunkového poľnohospodárstva je takmer analogický „klasickému“ mäsu. V porovnaní s konvenčným mäsom ho vieme vypestovať za zlomok času, ktorý je potrebný na chov zvieraťa a následné spracovanie živočíšneho produktu.

Debata o kultivovanom mäse je namieste už pred jeho rozsiahlou komercializáciou. Preto vám prinášame odpovede na časté otázky k tejto sľubnej potravine.

Potrebujeme vôbec kultivované mäso? Veď rastlinné alternatívy sú dnes už široko dostupné a neustále sa vyvíjajú. 

Áno, pretože ľudia budú mäso pravdepodobne konzumovať aj naďalej. Posun v stravovaní, smerom k nižšej konzumácii mäsa a k vyššiemu zastúpeniu rastlinných potravín, nemusí prísť tak rýchlo, ako to naša planéta i my, vzhľadom na rast populácie, potrebujeme. To nám poskytuje možnosť využiť potenciál kultivovaného mäsa.

Aký je momentálny stav technológie kultivovaného mäsa?

V decembri 2020 získal prvý produkt (kultivované kuracie mäso) súhlas singapurskej vlády na komerčný predaj. Kultivované mäso však zatiaľ nie je vo svete bežne dostupné. Uvedenie na trh bude prebiehať postupne. Najprv ho nájdeme v špecializovaných reštauráciách. Rozsiahlu dostupnosť na trhu môžeme očakávať po roku 2030. 

Na vývoji akých kultivovaných produktov sa pracuje? 

V súčasnosti sa zaoberá vývojom a výrobou kultivovaných produktov viac ako 70 startupov z celého sveta. Zameriavajú sa napr. na kultivované hovädzie, kuracie, bravčové, ale aj na tuniaka, lososa či dokonca foie gras, jahňacie či na mäso z lamy alpaka alebo kengury. Niektoré spoločnosti sa sústredia aj na kultivované mäso, ktoré je vhodné do krmív pre zvieratá.

Možnosti sú však omnoho širšie. Niektoré firmy sa rozhodli pre výrobu produktov ako sú koža či hodváb.

Príklady spoločností*, ktoré sa zameriavajú na vývoj a výrobu kultivovaného mäsa:

NázovKrajina pôvoduTyp kultivovaného mäsa
Aleph FarmsIzraelHovädzie (stejk)
Because AnimalsKanadaMyš (krmivo pre mačky)
Bene Meat TechnologiesČeská republikaHovädzie
BlueNaluUSA (Kalifornia)Rôzne druhy rýb
Finless FoodsUSA (Kalifornia)Tuniak
Future MeatIzraelKuracie
GourmeyFrancúzskoFoie gras
Higher SteaksSpojené kráľovstvoBravčové
IntegriCultureJaponskoRôzne druhy mäsa
Eat JustUSA (Kalifornia)Kuracie
MeatableHolandskoHovädzie, bravčové
Upside FoodsUSA (Kalifornia)Hovädzie, kuracie, kačacie
Mission BarnsUSA (Kalifornia)Kuracie, hovädzie, bravčové (tuk)
Mosa MeatHolandskoHovädzie
Mzansi MeatJužná AfrikaHovädzie
New Age MeatsUSA (Kalifornia)Bravčové
Peace of MeatsBelgickoKuracie (tuk), kačacie (tuk)
Shiok MeatsSingapurKrevety, kraby, homáre
Super MeatIzraelKuracie
VowAustráliaKengura, zebra, alpaka
Wild EarthUSA (Kalifornia)Kuracie, hovädzie, ryby (krmivo pre psy a mačky)
Wild TypeUSA (Kalifornia)Losos

Používajú sa na produkciu kultivovaného mäsa zvieratá?

Jedinou fázou, do ktorej sú nevyhnutne zahrnuté zvieratá, je proces získavania buniek na ich kultiváciu (pozn. redakcie: množenie buniek v kontrolovanom prostredí).

Je možné zaviesť priemyselnú výrobu kultivovaného mäsa? Ako dlho bude trvať výroba mäsa?

Výroba v priemyselnom meradle je výzvou nadchádzajúceho desaťročia. Bunky rastú pri kultivácii exponenciálne, takže existuje perspektíva, že kultivácia mäsa bude omnoho rýchlejšia ako konvenčná výroba mäsa.

Je kultivované mäso skutočne „mäso“?

Áno, pokým má rovnaké vlastnosti a nutričnú hodnotu ako konvenčné mäso. Kultivované mäso pochádza zo živočíšnych buniek a na jeho konzumáciu je potrebné schválenie regulačnými orgánmi. Výzvou pre výrobcov je urobiť ho rovnako výživné či dokonca vylepšiť jeho nutričný profil oproti konvenčnému náprotivku. Hoci spoločnosti tvrdia, že ich výrobky majú rovnaké zloženie ako konvenčné mäso, budú to musieť preukázať zverejnením údajov o produktoch a akceptovať nezávislé analýzy.

Je kultivované mäso geneticky modifikované?

Môže byť. Najmä v Európe sa firmy úmyselne zameriavajú na kultivované mäso, ktoré je vyrobené bez použitia GMO, ako to tvrdia na sympóziách či v médiách. Na základe informácií z patentových prihlášok však môžeme predpokladať, že na iných kontinentoch to časom môže byť inak.

Je kultivované mäso prospešné pre verejné zdravie?

Áno, pretože ponúka príležitosť na dramatické zníženie používania antibiotík a výskytu zoonóz (pozn. redakcie: ochorenia prenosné zo zvierat na ľudí). Kultivované mäso má potenciál byť bezpečnejšie ako konvenčné mäso.

Dve ženy, sediace za prestretým stolom, držia v paličkách na jedenie kultivované bravčové mäso od firmy Higher Steaks.
Kultivované bravčové mäso od Higher Steaks. Zdroj: Higher Steaks/licencia CC BY

Sú spotrebitelia a spotrebiteľky pripravení na konzumáciu kultivovaného mäsa?

Štúdie z posledných rokov ukazujú celosvetovo pozitívny vzťah ku kultivovanému mäsu. Najpozitívnejší vzťah prejavujú flexitariáni a flexitariánky alebo konvenčne sa stravujúci ľudia. 

Nedávna štúdia o postojoch belgických spotrebiteľov a spotrebiteliek naznačuje, že potrebujeme rôzne alternatívy bielkovín. Chuť a textúra rastlinných alternatív mäsa sú hlavnou prekážkou pre konzumentov a konzumentky mäsa. Medzi hlavné dôvody záujmu o kultivované mäso patria: vyhýbanie sa utrpeniu zvierat, minimalizácia vplyvu na životné prostredie a zmiernenie globálneho hladu.

Aký bude vplyv kultivovaného mäsa na životné prostredie?

V porovnaní s konvenčnou produkciou mäsa má kultivované mäso potenciál znížiť emisie skleníkových plynov a využívanie pôdy a vody. Rastlinné potraviny majú, v porovnaní s konvenčným mäsom, najnižší vplyv na životné prostredie. Kultivované mäso, produkované pomocou obnoviteľných zdrojov energie, by mohlo znížiť dopad na životné prostredie o 93 % v porovnaní s hovädzím mäsom, o 53 % v porovnaní s bravčovým a o 29 % v porovnaní s hydinou**.

Ak by zanikla konvenčná produkcia mäsa, ako to bude s trávnatými porastmi a zhodnotením vedľajších produktov rastlinného pôvodu? Bude vidiecka krajina prázdna? 

Je možné vyvinúť model, kde budú mať zvieratá ekologický účel a zároveň plniť funkciu akýchsi „zásobární“ živých buniek.

Budú v bunkovom poľnohospodárstve zohrávať nejakú úlohu aj farmári? Aký je sociálny dopad produkcie kultivovaného mäsa?

Kultivované mäso môžu produkovať rôzne veľké spoločnosti, vrátane miestnych malých fariem. Scenáre budúcej produkcie mäsa by mohli zahŕňať ako veľké prevádzky, tak aj malých pestovateľov, ktorí budú doplnkom k regeneratívnemu poľnohospodárstvu. Aby to bolo možné, produkcia kultivovaného mäsa musí byť prístupná aj pre malé a stredné podniky.

V prvotnom výskume kultivovaného mäsa boli súkromné ​​investície kľúčovými. Teraz je ich potrebné spojiť s financovaním z verejných zdrojov, aby sa rozšírili možnosti aj pre malé podniky. Vlády a EÚ musia sprístupniť verejné financovanie výskumu kultivovaného mäsa s otvoreným prístupom. Len tak neostane rozvoj jeho produkcie v rukách veľkých spoločností a budeme môcť naplno využiť jeho transformačný potenciál smerom k tvorbe udržateľného potravinového systému.

Tento článok vznikol na základe informačnej kampane o kultivovanom mäse od Eurogroup for Animals (EfA). Ďalšie informácie si môžete prečítať v dokumente „Cultivated meat FAQs: A guide for further discussion“ od EfA.

Poznámky: 

*Viac spoločností, zaoberajúcich sa vývojom a výrobou kultivovaného mäsa, nájdete v databáze Good Food Institute.
**Dopad na životné prostredie je uvedený podľa „ReCiPe single score”. Je to prepočet rôznych vplyvov na životné prostredie (napr. spotreba vody, vplyv na globálne otepľovanie, tvorba jemných častíc, toxicita) pri analýze životného cyklu (LCA), na jeden jednoduchšie interpretovateľný indikátor.

Páči sa? Zdieľajte!