,

Vyhľadať

Ľudia rozhodli o tom, ktorá novinka sa stala rastlinným produktom roka!

Výsledky súťaže Rastlinný produkt roka 2022 odhalili, ktoré nové potraviny na rastlinnej báze najviac potešili ľudí na Slovensku. Po prvýkrát porota ocenila aj rastlinnú novinku, ktorá mala mať svojim inovatívnym prístupom najväčší prínos pre slovenský trh. Rastlinné alternatívy, ktoré verne suplujú mlieko ale aj tuniaka, sú u nás v kurze.

Stiahnuť tlačovú správu vo formáte docx
Grafika k voľnému použitiu

Bratislava 4. apríla 2023 – Viac ako 2 600 Slovákov a Sloveniek hlasovalo počas marca v súťaži za rastlinnú novinku, ktorá ich v uplynulom roku najviac potešila. Nominovaných bolo 12 rastlinných potravinových produktov, ktoré prišli na slovenský trh v uplynulom roku. Ľudia rozhodli, že titul Rastlinný produkt roka 2022 si odnesie Alpro This is Not M*lk.

„Máme veľkú radosť, že sa naša novinka Alpro This is not M*lk teší veľkej obľube u spotrebiteľov. […] Výrobok Alpro This is not Mlk sa chce svojou chuťou čo najviac priblížiť spotrebiteľom, ktorí sú zvyknutí na chuť mlieka a sprístupniť im tak kategóriu výrobkov na rastlinnej báze. Verím, že sa nám podarilo naplniť slogan – rastlinne pre milovníkov mlieka,“ hovorí Barbora Horníková, brand manažérka Alpro.

Spomedzi nominovaných produktov obsadilo druhé miesto Vemondo Tofu na panvičku a finálovú trojicu uzavrela novinka Vegan Creme à la mascarpone od Rajo. Tento rok si teda ľudia vybrali najmä produkty, ktoré môžu použiť na prípravu pestrej palety jedál a ktoré sú často bežnou súčasťou domácností, ktoré zaraďujú rastlinné alternatívy.

Program Jem pre Zem tento rok prvýkrát predstavil aj titul Rastlinný produkt roka 2022 – Cena poroty. Cieľom bolo oceniť inovatívnosť a prínos pre slovenský trh s rastlinnými potravinovými produktami. Odborná porota z Jem pre Zem udelila spomínaný titul rastlinnej alternatíve tuniaka od Garden Gourmet. Vuniak zaujal porotu tým, že je súčasťou kategórie rastlinných alternatív rýb a morských plodov, ktorá je ešte aj dnes slabo zastúpená na Slovensku, či inovatívnym prístupom k použitým ingredienciám a zloženiu.

„Ako jeden z lídrov v tejto kategórii vidíme budúcnosť v inováciách. Pokiaľ ide o chuť a štruktúru, tak neustále zlepšujeme naše receptúry, aby sme uspokojili očakávania zákazníkov. Sme veľmi radi, že náš Vuniak si našiel svoje miesto v srdciach slovenských spotrebiteľov a tiež, že bol takto vysoko hodnotený v plant-based komunite,“ komentuje výhru Emine Mamarasulovova brand manažérka pre Garden Gourmet z Nestlé.

Na Slovensku približne každý tretí človek (36,8 %) znižuje alebo zvažuje znížiť konzumáciu živočíšnych produktov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Jem pre Zem vypracovala agentúra Focus v decembri 2022. Aj vďaka tomu sa rastlinné potravinové produkty stávajú čoraz populárnejšie aj u nás, na čo aktívne reagujú obchodníci a zvyšujú ponuku.

„Zákazníci a zákazníčky sú dnes oveľa náročnejší na chuť rastlinných produktov než boli napríklad pred 2 rokmi. Zároveň s rastúcou ponukou rastú aj požiadavky na cenu,“ vysvetľuje Marian Milec z Jem pre Zem a dodáva, „súťažou dávame priestor priamo ľuďom, na hodnotenie rastlinných noviniek. Zároveň sme sa na produkty pozreli aj my a ocenili ten, ktorý podľa poroty posunul ponuku na Slovensku najviac dopredu.“

Neziskový program Jem pre Zem organizoval súťaž Rastlinný produkt roka už tretíkrát. Kompletné výsledky tohtoročnej súťaže a hodnotenie zverejnili organizátori na svojej stránke Jem pre Zem: https://jemprezem.sk/rastlinny-produkt-roka-2022-vysledky/

###

Hlasovanie prebiehalo v období od 1.3. 2023 do 31.3. 2023 na stránke Jem pre Zem.

Zoznam nominovaných produktov v abecednom poradí:

Alpro This is Not M*lk

Garden Gourmet Vuniak

K-Take it Veggie Vegánsky nárez pažítka

Lindt Hello Vegan Bar

Minit Vegan HotDog

Naturli’ Vegan Mrazený krém

Nurishh Gran Vegiano

Oatly Barista Edition

Tesco Plant Chef Hummus s Guacamole

Preto Radoma Vegan Párky

Rajo Vegan Creme à la mascarpone

Vemondo Tofu na panvičku

###

O programe Jem pre Zem:

Jem pre Zem je neziskový program, ktorého poslaním je presadzovať udržateľné spôsoby stravovania a robiť ich dostupnejšími.

Projekt pôsobí v dvoch oblastiach: u jednotlivcov podporuje záujem o rastlinné stravovanie a uľahčuje im častejšie zaraďovanie rastlinných jedál. Zároveň zvyšuje dostupnosť rastlinných produktov a jedál na trhu budovaním prostredia, v ktorom je rozširovanie ponuky o takéto potraviny výhodné, atraktívne a jednoduché.

Kontaktná osoba:

Marian Milec

marian.milec@jemprezem.sk

+421 948 847 652

Páči sa? Zdieľajte!