Rastlinné syry zažívajú „boom” na Slovensku. Odráža to situáciu na celosvetovom trhu s rastlinnými alternatívami syrov, ktorý mal v roku 2021 hodnotu 2,43 miliárd dolárov. Zákazníci a zákazníčky tieto alternatívy nakupujú oveľa viac než v predchádzajúcich rokoch. To vedie k nárastu predajov na slovenskom trhu medzi rokmi 2021 a 2022 až o 139 %.
Ako sa bude situácia s rastlinnými alternatívami syrov vyvíjať na Slovensku? Kto najviac nakupuje tieto alternatívy a aké sú súčasné trendy? Na to všetko sme sa opýtali Ondreja Polláka, Trade marketing manažéra značky Violife zo spoločnosti Upfield.
Slovensko a rastlinné syry*
Ešte v roku 2020 nemali slovenskí spotrebitelia a spotrebiteľky veľmi z čoho vyberať. Podl’a prieskumu Rastlinný reťazec roka 2020 si spomedzi najväčších maloobchodných reťazcov najlepšie viedol Kaufland, ktorý ponúkal priemerne 4 druhy alternatív syra na predajňu. Ostatné reťazce nemali väčšinou dostupné žiadne alternatívy.
Len o 2 roky neskôr je situácia iná. Rastlinný reťazec roka 2022 ukázal, že počet rastlinných syrov sa vo väčšine reťazcoch navýšil. Napríklad Kaufland ponúka priemerne 14 druhov alternatív syrov na predajňu a Tesco 12.
Zákazníci a zákazníčky majú dnes na výber z rôznych značiek a druhov alternatív syrov. Či už chcú mozzarelu na pizzu, syrové plátky do burgrov, alebo syr na grilovanie – to všetko už nájdu v rastlinnej podobe.
„[…] kategória alternatív syrov v roku 2021 narástla na Slovensku o 139 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.“
Ondrej Pollák, Trade Marketing Manager Violife
Nárast kategórie o 139 %
„Trend vegánstva a rastlinného stravovania narastá každým rokom a vidíme to aj na kategórii alternatív syrov, ktorá v roku 2021 narástla na Slovensku o 139 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom,” hovorí O. Pollák.
Celosvetovo platí, že väčšinu rastlinných alternatív nakupujú spotrebitelia a spotrebiteľky, ktorí bežne nakupujú aj živočíšne produkty. Slovensko nie je výnimkou [2].
Podľa správy Grand View Search z roku 2022 bude zložená ročná miera rastu (CAGR) na svetovom trhu s rastlinnými alternatívami syra medzi rokmi 2022 a 2030 až 12,6 % [1]. Môže za to rastúca obľúbenosť rastlinného stravovania, ktoré si ľudia vyberajú z rôznych dôvodov.
Záujem vnímajú aj firmy, ktoré prichádzajú s vlastnými rastlinnými alternatívami syrov. Reťazce zasa častejšie zaraďujú tieto produkty do sortimentu. „V obchodoch budú pribúdať nové príchute a formáty alternatív syrov, ktoré budú kopírovať momentálnu ponuku mliečnych syrov,” predpovedá Pollák.
Čo sa týka obľúbených príchutí Violife syrov, u Slovákov a Sloveniek prevládajú čedar a gouda. V letnej sezóne na zoznam pribúda aj blok Grill me, kvôli častejším „grilovačkám”.
Zaujímavosťou je, že podľa Violife sú Slováci otvorenejší voči rastlinným alternatívam syra než Česi.
Gen Z a rastúca nákupná sila
Kto však nakupuje rastlinné syry? „[…] viac a viac kupujú naše produkty flexitariáni a ľudia, ktorí chcú obmedziť mliečne výrobky,” odpovedá Pollák. Dodáva, že sa jedná najmä o spotrebiteľov a spotrebiteľky z väčších miest, vo veku od 20 do 44 rokov.
Vo Violife očakávajú, že trh s rastlinnými alternatívami syrov bude v najbližších rokoch ďalej narastať: „Pomaly dorastá Gen Z a jej nákupná sila, u ktorej je trend vegetariánstva a vegánstva mnohonásobne vyšší ako u starších generácií.”
Na Slovensku znižuje alebo zvažuje znížiť konzumáciu živočíšnych výrobkov 52 % ľudí vo vekovej kategórii 18 – 24. V tejto kategórii nájdeme aj najviac spotrebiteľov a spotrebiteliek, ktorí sa stravujú vegánsky či vegetariánsky (6 %) [3].
Rastlinné alternatívy syrov v gastre
Spotrebitelia a spotrebiteľky, uprednostňujúci rastlinné stravovanie, nechcú byť ukrátení o ich obľúbené jedlá v reštauráciách. Preto je dôležité, aby rastlinné alternatívy syrov boli zastúpené aj v gastro sektore.
Violife spolupracuje s rozličnými podnikmi, napríklad:
- Grand Hotel Kempinski High Tatras
- Hotel Patria Štrbské pleso
- Hotel Yasmin Košice
- Organila Food&Drink Piešťany
- Pizzéria Originale Prešov
Medzi najčastejšie jedlá, na ktoré sa alternatívy syrov používajú, sú pizza, hamburgery, cestoviny, ale aj raňajkové servisy v hoteloch. Violife produkty používajú aj cukrárenské výrobne.
Trendy vo výrobe rastlinných syrov
Rastlinné alternatívy syrov sa zväčša vyrábajú zo základnej tekutiny na báze oleja či rastlinného mlieka, ku ktorej sa pridajú žiadané príchute. Violife extrahuje príchute z rastlinných zdrojov alebo ich získava fermentáciou rastlinných surovín. Hotová „syrová“ zmes sa následne nechá odležať a stuhnúť.
Vo výrobe rastlinných syrov vníma Pollák niekoľko trendov, ktoré sa týkajú prevažne nutričnej stránky:
- obohacovanie o vitamín B12
- zvyšovanie obsahu bielkovín a vápnika
- fermentácia
- lokálne príchute
Roztápanie a textúra patrili v minulosti k najčastejším nedostatkom rastlinných syrov. Výrobcovia vylepšujú svoje receptúry, aby sa produkty čo najbližšie podobali na ich živočíšne náprotivky aj v týchto atribútoch.
Budúcnosť rastlinných syrov
Syry na rastlinnej báze sa stávajú čoraz dostupnejšími, čo vnímame aj na Slovensku. Dnes sú tieto alternatívy bežne dostupné v maloobchodných reťazcoch: pár rokov dozadu by sme to tvrdiť nemohli. V gastronomickom sektore je oproti západnému trhu stále čo dobiehať, ale aj tu vnímame veľké pokroky.
Ak sa chcete dozviedieť viac o trendoch v kategórii rastlinných alternatív syrov, ako aj o novinkách v celom segmente rastlinných potravinových produktov, nezmeškajte konferenciu Plant-Powered Perspectives, ktorá sa uskutoční 12. októbra 2022 v PREMIUM Business Hotel Bratislava.
*Kvôli čitateľnosti používame v článku pojem „rastlinné syry“, čím vždy myslíme rastlinné alternatívy syrov.
Zdroje:
[1] Grand View Search. Vegan Cheese Market Size & Share Report, 2022-2030. 2022 [2] Jem pre Zem. Na vlne rastlinných potravín. 2021. [3] Prieskum verejnej mienky. Focus, Marketing and Social Research. Osobné dotazovanie 1 005 respondentov. Termín zberu dát: 16. 11. – 23. 11. 2021.