,

Vyhľadať

Ako sa stravovať rastlinne a chutne na cestách?

Stravovať sa rastlinne na cestách môže byť niekedy výzva. Najmä pre niekoho, kto s tým zatiaľ nemá skúsenosti. V súčasnosti už obchody ponúkajú veľké množstvo produktov, ktoré si môžete so sebou vziať. Niektoré čerpacie stanice taktiež dopĺňajú svoju ponuku o obložené rastlinné bagety. Aj napriek tomu, že stravovať sa rastlinne na cestách môže byť výzva, s trochou plánovania to vôbec nemusí byť zložité. Poďme sa spoločne pozrieť nato, ako to spraviť čo najjednoduchšie a najchutnejšie!

rôzne druhy slaných waflí so zeleninou
zdroj: Jem pre Zem (autorka: Kamila Skladaná)

Čo si so sebou pribaliť na cesty?

Skvelým pomocníkom na cestách môžu byť na trhu dostupné nápoje, ktoré dodajú potrebnú energiu. Jedným z takýchto nápojov je aj Mana, ktorá vznikla len kúsok za našimi hranicami v Prahe. Mana je prášok či hotový nápoj, ktorý svojim obsahom všetkých potrebných vitamínov a minerálov nahrádza jedno plnohodnotné jedlo. Má neurálnu chuť, ktorú si viete doladiť podľa vlastných preferencií alebo sú na trhu dostupné aj v rôznych príchutiach, napríklad čokoláda. Dostupná je v predajniach Dm drogérií či na webe Mana. Počas cestovania môže ešte na rýchle doplnenie energie skvelo poslúžiť ovocná šťava či 100 % džúsy.

Pribaliť si so sebou do ruksaku môžete aj rôzne oriešky, sušené ovocie, tyčinky či krekry. Nepokazia sa a keď vás zastihne hlad, sú dobrým pomocníkom. V Jem pre Zem vám odporúčame proteínové tyčinky od značky Emco s príchuťou arašidového masla alebo čokolády a mandlí, ktoré majú čisto rastlinné zloženie. Ďalšou lahodnou voľbou sú aj RAW tyčinky. Pestrý výber chutí nájdete u značky Bombus. Slaný karamel, pomaranč s kakaom, banán s kokosom či arašidy, každý si príde na svoje. V predajniach Dm drogérií môžete nájsť rozmanitú ponuku krekrov, knäckebrotov či sušienok. Odporúčame napríklad špaldové sušienky s kakaovou náplňou a špaldové krekry. Dobrou voľbou je aj pribaliť si ovocie, avšak nie každé je vhodné na dlhšie cesty, preto je dôležité zvážiť, ktoré vydrží najdlhšie čerstvé.

cviklový hummus v miske
zdroj: Jem pre Zem (autorka: Diana Rodáková)

Ďalšou kategóriou rastlinných jedál na cesty je pečivo alebo pufované chlebíčky, ktoré si môžete jednoducho pribaliť so sebou s poriadnou dávkou zeleniny a obľúbenej nátierky. Pestrý výber má slovenská značka Lunter, ktorá ponúka mexickú, bačovskú, pažítkovú, cícerovú či škvarkovú nátierku a mnohé ďalšie! A niektoré z nich sú dokonca v hliníkovom obale, ktoré nie je potrebné mať ich v chlade. Na pultoch v reťazoch Kaufland či Tesco nájdete aj chutné obložené bagety od značky YouVegan a Grotto. S krehkými rastlinnými nugetkami či rezníkami, hummusová alebo raňajková, môžete si vybrať z viacerých variácií podľa vašej chuti! Značku Grotto a ich bagety dokonca nájdete aj na nietorých OMV a Shell čerpacích staniciach.

Stiahnite si aplikáciu Happy Cow alebo Yelp

Aplikácia Happy Cow je skvelý pomocník na cestách! Či už ste hladní alebo len chcete skúsiť niečo nové, nájdete v nej veľké množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú rastlinné jedlá po celom svete. Môžete si ju jednoducho stiahnuť do vášho mobilného telefónu a použiť kedykoľvek budete potrebovať. Na podobnom princípe funguje aj aplikácia Yelp, ktorá nie je priamo zameraná len na rastlinné ponuky v reštauráciach, ale po zadaní informácii, vám vyhľadá rastlinné reštaurácii vo vašej blízkosti prípadne v okolí miesta, v ktorom sa budete zdržiavať.

banánový chlebík v forme na pečenie položený na stole
zdroj: Jem pre Zem (autorka: Kamila Skladaná)

Pripravte sa už doma!

Jednou z dobrých rád na rastlinné stravovanie na cestách, je pripraviť sa už doma. Premyslieť si, čo si so sebou zoberiete, tak aby vás to zasýtilo, ale zároveň aby vám to chutilo. Niekedy spoliehať sa nato, že niečo vždy nájdeme nemusí byť dobré riešenie. Skvelým snackom sú aj rastlinné pagáče či banánový chlebík, ktoré sú jednoduché na prípravu. Okrem toho môžete skúsiť aj chutný chrumkavý snack s čokoládou a karamelové tyčinky od našej kuchárky Lucii. Ak si nestihnete doma pripraviť nič na jedenie, môžete si nájsť vo vašej blízkosti reštaurácie ponúkajúce rastlinné jedlá, a byť tak pripravení, ak vás zastihne hlad.

Objavovať nové rastlinné jedlá a chute môže byť zaujímavé a zábavné. So správnou prípravou doma a trochou plánovania sa viete vyhnúť zbytočnému hladu a urobiť tak rastlinné stravovanie na cestách o niečo jednoduchšie. Či už preferujete pripraviť si jednoduché recepty doma, alebo vám hľadanie uľahčí niektorá z aplikácií, veríme, že vám aj naše tipy pomôžu!

Registrácia do Rastlinnej výzvy

Páči sa? Zdieľajte!